Recenzija: OnePlus X
Nakon OnePlus 2, opet zahvaljujući Honorbuy.com webshopu u mojem se društvu provozao i kompaktniji OnePlus X. Pitate li mene, a valjda pitate, kad ste tu, riječ je o jednom od najljepših i najelegantnijih smartphonea na tržištu. Sve o njemu pa i više, saznajte u nastavku.
SPECIFIKACIJE
OnePlus X
| |
dimenzije/masa
|
140 x 69 x 6,9 mm i 138 g
|
zaslon
|
5.0” AMOLED 1080 x 1920 (~441 ppi)
|
CPU/GPU
|
quad-core Snapdragon 801 2.3 GHz Krait 400;
Adreno 330 GPU
|
RAM
|
3 GB
|
podatkovni prostor
|
16 GB+ microSD*
|
kamera
|
straga: 13 MP; HDR; LED; 1080p
sprijeda: 8 MP 1080p
|
povezivost
|
4G; WiFi; dual SIM; Bluetooth 4.1; GPS; Wi-Fi hotspot;
|
baterija
|
Li-Po 2525 mAh integrirana
|
OS
|
Oxygen OS 2.0.2 (Android 5.1.1 Lollipop)
|
DIZAJN I ERGONOMIJA
OnePlus X u dizajnerskom pogledu kao da nema veze sa svojim bratom OnePlus 2. Dok je ovaj potonji i dosta veći po mom subjektivnom mišljenju i poprilično ružan smartphone, OnePlus X je jedan od najljepših smartphonea, kojeg sam imao prilike koristiti. Njegov elegantan dizajn, mješavina je Sonyeva i Appleova dizajnerskog jezika, a rezultira elegantnim uređajem, ravnih linija i odiše minimalizmom. Ako vam je sve što sam nabrojao lijepo, super, inače će vam biti grd kao lopov u noći.
Okvir kućišta je izrađen od metala, ovdje u nekakvoj ružičasto zlaćanoj boji i izgleda lijepo, ulijeva dojam kvalitetne izrade, a za razliku od onih zaobljenih bridova omogućuje ljepše ležanje u ruci i podizanje s ravnih površina. Sprijeda i straga imamo staklo, blago zakrivljeno prema bridovima, pa ne reže prste. Barem mislim da je ovo na leđima staklo ili nekakav pleksiglas, u ovom slučaju u bijeloj boji.
Poviše zaslona su zvučnik slušalice, LED lampica obavijesti, senzori i oko prednje kamere, a ispod kapacitivne navigacijske tipke, nažalost bez pozadinskog osvjetljenja (Minus!). Centralna je označena kružićem, a ove dvije crticama budući da im softverski možete dodijeliti bilo koju funkciju. Senzora otiska prsta ovdje nema.
Na lijevom je boku svoje mjesto našla i ona praktična klizna sklopka po uzoru na onu iPhoneovu, a njome ćete lako i bez gledanja promijeniti zvučni profil napipavši ga u džepu i bez gledanja.
Na suprotnom bridu je izvrsno izvedena tipka kontrole glasnoće i ista takva tipka Power za kojom ni nećete pretjerano često posezati jer je podržano uključivanje zaslona dvostrukim tapkanjem po njemu. Tu na desnoj strani je i kombo ladica s utorima za dvije nano SIM ili nano SIM + microSD karticu.
Na gornjem bridu je 3.5 mm izlaz za slušalice s jednim od sekundarnih mikrofona, a na donjem standardni mikro USB port za sinkronizaciju i punjenje te dvije rešetkice s glavnim zvučnikom i mikrofonom.
Leđa uređaja su ovdje posve ravna i glatka i iz njih ništa ne strši pa ni kamera (pati samsunže i jabuko). Tamo straga ćete naći oko 13 MP kamere s LED bljeskalicom i OnePlus logom još nešto niže. Poklopac se ne skida, a ispod njega je samo integrirana baterija.
Kvaliteta izrade je zahvaljujući metalnom okviru i korištenim materijalima na prilično visokom nivou. Ništa ne krcka ni ne šuška i djeluje prilično solidno.
U ergonomskom je smislu OnePlus X prilično pozitivna priča. Unatoč prostranom 5-inčnom zaslonu i staklenim leđima, lijepo leži u ruci i nije nimalo klizav, a u džep ulazi glatko. Meni osobno nije njime problem baratati ni jednom rukom.
ZASLON

OnePlus X ima izvrstan 5-inčni AMOLED zaslon u 1080p rezoluciji i raspolaže s oko 441 ppi, a to pak znači oštar prikaz. Zahvaljujući AMOLED panelu, boje su izražene, čitljivost pod kutom izvrsna, a uporabljivost unutra i vani također zavidna. Pohvalno je i to što je staklo zaslona blago savinuto prema bočnim bridovima u tzv. 2.5D dizajnu pa olakšava klizanje prstiju.
Sve u svemu OnePlus X ima odličan zaslon, pogodan za surfanje, multimediju i igrice.
KAMERE

OnePlus X ima dvije prilično dobre kamere, pogotovo kad u procjenu uključimo cijenu uređaja. Na leđima je 13 MP kamera s LED bljeskalicom i podrškom za 1080p videozapise. Sprijeda je megapikselima jači od OnePlus 2 i fura 8 MP selfie pucaljku, a snima i video u 1080p kvaliteti.
Softver kamere isti onaj kakvog sam upoznao na modelu OnePlus 2 i na prvu je zbunjujući, no brzo ćete ga pohvatati. S desne strane tražila je velika okrugla tipka okidača, kontrola blica, samookidača, te tipka za odabir HDR fotografije, uljepšavanja i jasne slike s odgovarajućim algoritmima.

Fokus možete kontrolirati ručno dodirom zaslona kako u fotoaparatu, tako i u video kameri, a omogućena je i kompenzacija ekspozicije pa možete potamniti i posvijetliti dijelove fotografije i videa. Video snima u 1080p rezoluciji. Onih dubljih i kompliciranijih ručnih postavki nema.
Što se kvalitete fotografija i videozapisa tiče, u dnevnim sam uvjetima impresioniran detaljnim i oku ugodnim snimcima te općenito brzinom kamere. U uvjetima slabijeg osvjetljenja sam prema ovim dnevnim snimcima očekivao više. Te su fotografije pa i video dosta brljiviji od očekivanog. Nisu loši ali nisu ni super. Valjda je to rezultat izostanka optičke stabilizacije i relativno uskog otvora blende od f/2.2. LED bljeskalica je dovoljno jaka i pristojno osvjetljuje i u totalnom mraku.
Fotke u punoj rezoluciji pogledaj OVDJE
SOFTVER

OnePlus X kao i rođak mu OnePlus 2 vrti Oxygen OS v2.0.2 s Androidom 5.1.1 u podlozi i kao takav vrlo je blizak onom čistom nexusolikom Androidu, no s dodatnim poboljšanjima i sviđa mi se. Zaključani zaslon prikazuje vrijeme te ikonice za brzi skok u kameru i telefon. Otključavate klizanjem prsta po njemu ili ukucavanjem šifre.
Ako to želite na krajnjoj lijevoj stranici možete imati tzv. Shelf s prikazom vremenske prognoze, najčešće korištenih aplikacija i kontakata. Po stranicama Početnog zaslona možete postavljati prečace, widgete i mape, a dolje je standardan dock s četiri ikonice po izboru i prečacem za ladicu s aplikacijama na bijeloj podlozi. Opet ako želite još niže možete imati i navigacijsku traku s virtualnim tipkama pa isključiti ove kapacitivne.

Izgled sučelja moguće je mijenjati jednostavnom instalacijom paketa ikonica s Trgovine Play i birati između svijetle i tamne pozadinu sučelja. Klikom na tipku multitasking dobit ćete kartični prikaz aplikacija u pozadini, a povlačenjem statusne trake Centar za obavijesti i hrpu sistemskih sklopki.
U postavkama ćete pronaći i opciju prilagodbe funkcionalnosti fizičkih kapacitivnih gumba ispod zaslona i određivati što će raditi kad ih kliknete, jednom, dvaput ili kad ih zadržite dulje. Tako se može podesiti da dvoklikom na neku od njih isključujete i zaključavate zaslon.

Internetski web preglednik je ovdje Google Chrome i osigurava ugodno surfanje internetom kao i sinkronizaciju favorita i posjećenih stranica s vašim drugim uređajima. Web stranice se učitavaju brzo, a pinch-to-zoom radi super glatko.
Virtualna tipkovnica je ovdje standardna Google Android tipkovnica i odlična je. Podržava i hrvatski jezik s ispravcima.
OnePlus X će vas posve zadovoljiti i u pogledu multimedije. Bez problema vrti i najzahtjevnije video formate u full HD kvaliteti. Zadana Galerija je ovdje ona Google Fotografije. Prikazuje i katalogizira sve fotografije i videozapise, bilo da su tu lokalno ili gore u Googleovu oblaku. Reprodukcija zvuka je uredna, a zvuk glavnog zvučnika na donjem bridu je solidne jačine premda zvuk nije baš mio kad ga razvalite do kraja. Nažalost u paketu nećete pronaći i slušalice pa se za njih morate pobrinuti sami.


Masa predinstaliranih aplikacija je i ovdje svedena na minimum, što pozdravljam. Od korisnijih mogu istaknuti spomenuti trk File Manager i OnePlus Radio za slušanje FM radio postaja. Sve ostalo preuzmite iz Trgovine Play.
PERFORMANSE I BATERIJA

OnePlus X pogoni sad već vremešni Snapdragon 801, koji je lani bio prvi izbor za perjanice poput LG G3-ojke. Premda nije 64-bitni procesor zadovoljit će svojim performansama i danas. Barem većinu. Njegove četiri Krait jezgre kucaju taktom 2.5 GHz, a pomažu mu 3 GB RAM-a te Adreno 330 grafika. 16 GB interne memorije proširivo je microSD karticama, pod uvjetom da nećete koristiti dual SIM rad. Kao što rekoh performansama možda nije na nivou današnjih perjanica, no neće razočarati.
Telefonija mi nije zadavala probleme. Podržane su i 4G brzine mobilnog interneta, što omogućuje vrhunsko iskustvo surfanja u pokretu.
USB OTG priključivanje memorijskih stickova je podržano.
Ispod poklopca je integrirana baterija, kapaciteta 2525 mAh i osigurava standardnu jednodnevnu autonomiju. S uključenim svim oblicima povezivosti, jednom SIM karticom i automatskim osvjetljenjem zaslona, navečer bih imao oko 5 sati uključena zaslona. Kao nekakav orijentir vam može poslužiti i podatak da za 30 minuta 3D gaminga ode oko 13%, a za sat vremena Wi-Fi surfanja oko 14% kapaciteta.
ZAKLJUČAK
Onima kojima je 5.5-inčni flagship killer prevelik, možda će odgovarati ovaj manji. OnePlus X je vrlo impresivan smartphone, prije svega zbog svega što nudi po ovoj prihvatljivoj cijeni. Za oko 2480 kuna OnePlus X nudi izvrstan zaslon, prekrasan dizajn i kvalitetu izrade, više no solidne performanse i uglađen rad te pristojne kamere. Ima i par mana poput neosvijetljenih kapacitivnih tipki, izostanka NFC-a. Svejedno je po meni u debelom plusu.
OnePlus X se bez pozivnice može naručiti iz Honorbuy.com web shopa po cijeni od oko 2480 kuna s dostavom i uračunatim svim porezima, pod uvjetom da naručujete s EU skladišta u EU zemlju. Iskoristite li promotivni kodSMARTPHONEHR dobit ćete još 5 eura popusta. Kud ćeš bolje?
![]() | ![]() |
|
|
Uređaj na testiranje ustupio Honorbuy.com
ONEPLUS X VIDEO RECENZIJA
Recenzija: OnePlus X
Reviewed by Unknown
on
11:49
Rating:

Nema komentara: