Top Ad unit 728 × 90

random

Recenzija: Coolpad Porto



Kineski mobiteli već neko vrijeme nisu strani ni našim operaterima pa ih sve učestalije uvrštavaju u svoju ponudu. Tako sam testirao zanimljivi i cijenom povoljni Coolpad Porto iz Vipneta. Evo mojih dojmova o njemu.

SPECIFIKACIJE

Coolpad Porto (E650)
dimenzije/masa
139 x 67.8 x 8 mm i 119 g
zaslon
4.7” IPS LCD 540 x 960 (~234 ppi)
CPU/GPU
4x Snapdragon 410 @ 1.2 GHz 64bit;
Adreno 306
RAM
1 GB
podatkovni prostor
8 GB + microSD
kamera
stražnja: 8 MP; HDR; LED; 1080p;
prednja 5 MP 720p
povezivost
4G; WiFi; Bluetooth 4.0; GPS; Wi-Fi hotspot; 
baterija
1800 mAh integrirana
OS
Android 5.1.1 Lollipop

DIZAJN I ERGONOMIJA

Coolpad Porto iz Vipneta na daljinu i u ruci podsjeća pomalo na starije modele iPhonea, točnije iPhone 3Gs ili posredno na neke starije Meizu smartphone. Prednjica je posve ravna i prekrivena staklom, dok je stražnji uređaj ergonomski zaobljen i dosta oštro se savija prema prednjici pa su bočni bridovi solidno tanki.
Ispod i iznad 4.7-inčnog zaslona definitivno ima dosta suvišna prostora pa se ne mogu oteti dojmu da je telefon trebao biti dosta manji. Iznad zaslona su tek zvučnik slušalice i prednja kamera. LED lampice obavijesti ovdje nema. Ispod zaslona imamo tri kapacitivne navigacijske tipke bez pozadinskog osvjetljenja.
Na lijevom je bridu tek ladica s kombo urotom za mikro SIM i microSD karticu. Na suprotnom, desnom bridu su čudno postavljene tipke Power i tipke kontrole glasnoće. Naime tipka Power je postavljena poviše ove druge, što je neobično i traži određeni period navikavanja, ako ste u ruci ikad držali ijedan drugi Android smartphone.
Gore je 3.5 mm ulaz za slušalice te lampica IR blastera univerzalnog daljinskog upravljača, popraćenog aplikacijom.  Dolje je mikro USB konektor za sinkronizaciju s računalom i punjenje baterije te glavni mikrofon.
Stražnji se poklopac savija preko bridova sve do prednjeg stakla. Gore po sredini je izbočina, koja smješta 8 MP kameru s LED bljeskalicom ispod, a još niže je Coolpad logo, a još niže u glavni zvučnik. Stražnji se poklopac ne skida, a ispod njega je tek integrirana baterija.
Kad sam ovaj Coolpad prvi put primio u ruke, iznenadio sam se njegovom malom masom. To naravno ne ulijeva dojam neke naročite kvalitete izrade, no za tu lovu je očekivano. U ergonomskom smislu Coolpad Porto je ugodan za korištenje i baratanje jednom rukom.
U prodajnom ćete paketu pronaći uređaj, upute na hrvatskom, adapter punjača i mikro USB kabel za sinkronizaciju i punjenje. Slušalica u ovom mom testnom paketu nije bilo pa provjerite dobiju li se.

ZASLON

Coolpad Porto recenzija
Coolpad Porto ima 4.7” IPS LCD zaslon rezolucije 540 x 960 s gustoćom piksela 234 ppi, što na papiru zvuči gore no u naravi. Oštrina prikaz i čitljivost pod kutom ovdje su prihvatljivi, IPS matrica osigurava prilično vjeran prikaz boja, a ni kontrast nije loš. Jačina osvjetljenja vani i unutra je također prihvatljiva.
Dakle, ništa posebno ali ne ni loše. Rekao bih, s obzirom na cijenu, očekivano, premda se naručivanjem direktno iz Kine, za tu lovu može dobiti i HD zaslon.

KAMERE

Coolpad Porto recenzija
Opet u skladu s povoljnom cijenom imamo vrlo pristojnu 8 MP kameru s LED bljeskalicom i podrškom za 1080p video na leđima te 5 MP selfie kameru sprijeda, koja snima 720p video. Uz auto fokus u fotoaparatu i videokameri fokusom možete upravljati i ručno dodirom zaslona.
Coolpad Porto recenzija
Kamera aplikacija je miks raznih kamera aplikacija na tržištu, a donekle podsjeća i na onu s Appleovih iPhonea. Na desnoj strani tražila je tipka okidača, a vertikalnim klizanjem prsta preko tražila birate Fotografija, Video i Pro. Taj Pro način snimanja nudi ručnu kontrolu ISO osjetljivosti i svjetline, a u svoje ruke možete preuzeti i fokusiranje.
Na osnovnom sučelju možete još birati između prednje i stražnje kamere, kontrolirati blic, uključiti odgodu snimanja (timer), ući u glavne postavke. Od načina snimanja nudi HDR, Ljepota, Snimanje smješka, Normalno i Noćna snimka.
Kvaliteta fotografija i videa snimljenih glavom kamerom je u idealnim uvjetima solidna, a nije loša ni u mračnijim uvjetima, pod uvjetom da imate mirnu ruku i autofokus odradi svoje. Bljeskalica u mraku ugodno me iznenadila svojom jačinom.
1080p je danju prihvatimo li kvalitetu snimljenog zvuka takvom kakva je, pristojan, a noću je blaga jeza.
Evo par primjera koristeći automatske postavke pa prosudite i sami:
Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte OVDJE

TEST VIDEO KAMERE

SOFTVER

Coolpad Porto recenzija
Coolpad Porto vrti Android 5.1.1 Lollipop. Zaslon zaključavanja je jednostavan, prikazuje točno vrijeme i pozadinu po vašem izboru, a otključava se klizanjem prsta prema gore, ukucavanjem šifre ili iscrtavanjem uzorka. Gurnete li ikonicu kamere ili telefona, brzo ćete pokrenuti dotične aplikacije.
Ovdje nema one standardne ladice s aplikacijama već su one po stranicama Početnog zaslona. U dnu zaslona je dok s maksimalno 4 aplikacije, koje ćete najčešće trebati pri ruci. Po stranicama početnog zaslona ikonice možete aranžirati po volji, grupirati ih u mape, a na izbor je manji broj widgeta.
Coolpad Porto recenzija
Povlačenjem statusne trake spušta se se zavjesa s obavijestima, a povučete li prstom još jednom dobit ćete prikaz brzih postavki za Wi-Fi, GPS, Lampu, Bluetooth, a tu je i prečac za skok u glavne Postavke.
Pritiskom na desnu kapacitivnu tipku otvara se prikaz nedavno korištenih aplikacija (multitasking) i omogućuje skakanje iz jedne u drugu aplikaciju i ukidanje aplikacija klizanjem u stranu.
Navigacija sučeljem je uglavnom glatka i fluidna premda povremeno ima skoro pa neprimjetnih zastajkivanja u animacijama.
Coolpad Porto recenzija
Internetom ćete ovdje zadano surfati Google Chrome web preglednikom. Web stranice se učitavaju solidnom brzinom, kako doma na Wi-Fi tako i vani na 4G brzinama. Pinch-to-zoom je prihvatljive glatkoće.
Zadana virtualna tipkovnica ovdje je Swiftkey tipkovnica, koja meni osobno nije prvi izbor ali nije loša. Uostalom lako je zamijenite nekom drugom iz Trgovine Play.
Zadana galerija fotografija je aplikacija Google Fotografije, a Glazba Play vrti vaše mp3-ice. I jedna i druga odrađuju posao kako treba, a Coolpad Porto hardverski bez nevolja vrti i 1080p video premda to na ovom zaslonu nema naročita smisla. Zvuk iz glavnog zvučnika na leđima je podnošljiv, a kroz 3.5 mm izlaz za slušalice solidan. Slušalice će omogućiti i prijem FM radija.
coolpad-porto-gaming
Gaming performanse sam testirao zaigravši vrhunsku jurnjavu Real Racing 3 te pucačinu iz prvog lica Modern Combat 5. I jedna i druga igrica se vrte glatko i fluidno, a nisam zamijetio ni nekog zabrinjavajućeg zagrijavanja.
Coolpad Porto recenzija
Od predinstaliranih aplikacija, koje ćete vjerojatno koristiti su FM radio, Coolpad Daljinski aplikaciju univerzalnog daljinskog upravljača i WPS Office za vaše uredske potrebe. Sve ostalo pronađite u Trgovini Play.

PERFORMANSE I BATERIJA

coolpad-porto-performanse
Coolpad Porto iz Vipneta pokreće 64-bitni Snapdragon 410 s četiri Cortex-A53 jezgre takta 1.2 GHz, Adreno 306 grafikom1 GB RAM-a te 8 GB podatkovnog prostora, od kojih je iskoristivo oko 5 GB. Proširiti to možete microSD karticama, na koju se mogu instalirati i aplikacije. USB OTG protokol priključivanja memorijskih stickova nije podržan.
Kvaliteta poziva je OK. Zvuk u slušalici je adekvatne glasnoće i kvalitete, a podržane 4G brzine mobilnog interneta osigurat će brzo surfanje i u pokretu. GPS lociranje je također uredno. Neki će zamjeriti izostanak NFC-a, no meni  osobno to još uvijek ne znači, a ne bi trebao ni vama.
Integrirana baterija, kapaciteta 1800 mAh u današnje vrijeme ne zvuči obećavajuće, no u naravi nije loše i pruža autonomiju od barem jednog dana srednje intenzivnog mješovitog korištenja s uključenim svim oblicima povezivosti i pozadinskom sinkronizacijom. Oni štedljiviji će svakako izvlačiti i više pa puniti svaku drugu noć.
Kao orijentir uzmite podatak da az sat vremena reprodukcije full HD videa, pocucla oko 18%, za sat 4G surfanja oko 12% kapaciteta baterije pa si računajte.

ZAKLJUČAK

Coolpad Porto je zanimljiv kinez iz ponude Vipneta i zadovoljit će one ne naročito zahtjevne smartphone korisnike. Po relativno povoljnoj cijeni nudi skroz OK smartphone oku ugodna ergonomičnog dizajna, solidnih performansi i pristojne kamere. Neki će zamjeriti izostanak NFC-a, a ja osobno bih volio da ima, LED lampicu obavijesti, osvijetljene navigacijske tipke i barem 16 GB interne memorije.
U ponudi Vipneta se uz tarife Bez granica, može dobiti za već 9 kuna, u bijeloj i crnoj boji kućišta, a bez ugovorne obveze košta 1 119 kuna. Nekima će značiti i to da uređaj nije zaključan na Vipnetovu mrežu.

  • povoljna cijena
  • solidne performanse
  • oku ugodan dizajn i kvaliteta izrade
  • pristojna kamera
  • 4G/LTE
  • microSD
  • FM Radio

  • zaslon nije HD
  • nema LED lampice obavijesti
  • navigacijske tipke bez osvjetljenja
  • ne podržava USB OTG
  • nema NFC (kome smeta)
Uređaj na testiranje ustupio Vipnet

COOLPAD PORTO VIDEO RECENZIJA

Recenzija: Coolpad Porto Reviewed by Unknown on 11:59 Rating: 5

Nema komentara:

Sva prava zadržava Frisko za Vas © 2015 - 2016
Dizajnirao Hadis Bosnić

Obrazac za kontakt

Naziv

e-pošta *

Poruka *

Pokreće Blogger.